úterý 23 duben 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Testovali jsme novou dopravní linku Černá - Linz

V sobotu 2. července 2016 byla uvedena do provozu nová, unikátní dopravní linka mezi Černou v Pošumaví a rakouským Linzem. Unikátní především v tom, že se jedná o jakousi kyvadlovou přepravu turistů několika dopravními prostředky. Byl jsem účastníkem této první testovací linky a tak mohu potvrdit vyjímečnou atraktivitu celé trasy.

Tuto novou dopravní linku organizují České dráhy ve spolupráci se společností Lipnopark.cz, jejíž firma Lipno Nature je hlavním investorem a jednatel firmy pan Vladimír Cnota hlavním organizátorem. Účelem je především podpora cestovního ruchu dopravním spojením mezi Linzem a Černou v Pošumaví a zároveň podpora i letošní výstavě Giganti na Lipně.

Číst dál: Testovali jsme novou dopravní linku Černá - Linz

U každé obce jsou nějaké kopce, aneb Od vrchu k vrchu

Polipenský region to je oblast, kde kromě vody, rozsáhlých lesů a mírných kopců, se nachází i řada zajímavých památek. Pro turisty a návštěvníky vskutku ideální krajina. Odmysleme si nyní všechny krajinné prvky, našemu oku lahodící, stejně jako všechny ke sportu lákající a podívejme se poněkud blíže na naše vyvýšeniny a kopce. Zjistíme, že nadpis v tomto článku není nadnesený. Každou obec charakterizuje nějaký kopec, hora, vrch. Jen namátkou si můžeme připomenout Kraví horu, Medvědí horu, Černou horu, Jelení kopec, Plánský kopec, ale i Malšínský kámen, Dobrou Vodu, Lískovec, Lesík, Ořík, Houbu a řadu dalších. Mě však v tomto případě zaujalo velké množství různých vrchů pojmenovaných vhodnými a v dané oblasti poměrně výstižnými přídavnými jmény.Projděte se se mnou od vrchu k vrchu a začít můžeme v mé domovské obci Černé v Pošumaví a to hned u Vápenného vrchu, který byl v poslední době již zmiňován. Pokračujeme do osady Mokrá kde najdeme Pískový vrch a o pár kilometrů dále, v bývalé osadě Ořechovka, se rozkládá Suchý vrch, což je nejvyšší vrchol (840 m) nejen Boletické vrchoviny, ale i katastru Černá. Blízko osady Žlábek zase najdeme Kraví vrch. Za Mokrou směrem na Hubenov leží na hořickém katastru Kravský vrch, za přírodní rezervací Pláničský rybník je Kozlí vrch, označovaný někdy jako Kozlík. Pokračujeme cestou po cyklostezce směrem na Milnou a narazíme na Liščí vrch.

Číst dál: U každé obce jsou nějaké kopce, aneb Od vrchu k vrchu

Lokalita Vápenný vrch Bližná

Zhruba před měsícem jsem napsal článeček o tom, že v Černé v Pošumaví připravujeme již čtvrtou trasu Naučné stezky.Jednou ze sedmi zastávek je Vápenný vrch, který se v posledních létech stal významnou lokalitou v jižních Čechách.Jednak proto, že se jedná o dosud činný lom, ve kterém se těží krystalický vápenec a nachází se zde velké množství amfibolů, pararul, grafitických rul, pegmatitů a dalších, pro geology i soukromé mineralogy, nedocenitelné bohatství. S odborníky řečeno, jedná se o krystalické vápence českokrumlovského pruhu pestré skupiny moldanubika. Jako moldanubikum je označován rozsáhlý komplex většinou silně přeměněných a hlubinných hornin budující převážně jižní a jihozápadní část Českého masivu a představující jeho staré prekambrické jádro. Stáří hornin se odhaduje v rozmezí 340 – 330 milionů let. Při návštěvě Botanické zahrady přírodovědecké fakulty v Praze Na Slupi jsem se sám přesvědčil, že horniny z lokality Vápenný vrch jsou opravdu ceněny, jelikož část má v zahradě vyčleněn svůj odpovídající prostor.

Číst dál: Lokalita Vápenný vrch Bližná

Ještě před válkou

V loňském roce jsme si připomněli 7O. výročí od konce zatím nejstrašnější války v dějinách lidstva. Co bylo příčinou,není potřeba nijak zvlášť rozebírat. Mnichovská dohoda byla vlastně počátkem ovládnutí našeho území německou brannou mocí.Pro český národ období tragické, německé obyvatelstvo, podle popisu kronikáře obce Bližná, přijalo Mnichovskou dohodu s velkým ulehčením. Z celé části kronikářského zápisu vyzařuje nadšení a radost nad tím, že toto území je konečně pod německou ochranou. Na mnoha místech prý byly postaveny triumfální oblouky, všechny domy byly vyzdobeny květinami a čekalo se na příjezd německých vojáků. Ti vjeli na naše území 2.října odpoledne.

Číst dál: Ještě před válkou

Články redakce a Františka Záhory

Turisté i místní se mohou těšit na další stezku

Na to, jak návštěvníkům Černé v Pošumaví ukázat i její malebné okolí,myslí lidé v obci. Místní kronikář František Záhora tedy nyní připravuje další naučnou stezku. Ta bude již čtvrtou v pořadí. „První vede z Černé přes Muckov a vrací se přes Pláničku do Černé. Jejím cílem je ukázat zájemcům pěknou krajinu“, přiblížila včera starostka obce Irena Pekárková.Druhá stezka provází turisty do Muckova, Hubenova a přes osadu Mokrá zpět do Černé a třetí vznikla nedávno.Míří z Černé do Mokré a k opravené štole Josef a zpět.“Kromě toho se dají stezky kombinovat a vydat se z Muckova a přes Hubenov ke štole do Mokré“ dodala starostka.

Číst dál: Články redakce a Františka Záhory