pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

DNES, úterý 15. července 2008, Jižní Čechy

Černá v Pošumaví (lim) - Dobrodružství, pocit svobody, adrenalin. Takové pocity zažívají lidé, které zlákaly netradiční vodní sporty z nabídky sportovního centra na pláži u hotelu Jestřábí v Černé v Pošumaví. "Snažíme se nabízet i adrenalinové aktivity jako kiteboarding a aquaskipper, které lákají mladé a pomůžou rozvoji této oblasti, aby neumírala," říká Petr Beneš z Mulda klubu, který centrum provozuje.

Můžete tyto vodní sporty představit?

Vyznavači kiteboardingu se nechávají díky tažnému draku neboli kitu, který je podobný padáku na paragliding, unášet větrem po vodní hladině. K nohám mají připevněnou desku, který připomíná malé surfové prkno. Aquaskipperu se česky říká hopsalo nebo vodní pták. Je to stroj, který pracuje na principu křídla.

Jak létá po hladině?

Vypadá trochu jako tříkolka, která má místo kol plováky. Ve skutečnosti máte pod sebou zhruba dva metry třicet dlouhé vztlakové křídlo, které poháníte vlastní energií, takže nepotřebujete ani vítr jako při kateboardingu. Při jízdě na aquaskipperu se pohybujete na hladině jako vážka a můžete dosahovat

Rychlosti až 35 kilometrů za hodinu. Pohled na jezdce je naprosto úžasný: nikdo nechápe, jak se skelet z několika trubek udrží na hladině, když se při stání na místě potápí.

Není kiteboarding zvlášť pro začátečníky velkým rizikem?

Bezpečnost je pro nás alfa a omega. Jde o to, aby člověk příjemně strávil volný čas a měl zajištěnou maximální bezpečnost. Kitař musí vědět, jak reagovat, když se dostane doprostřed Lipna a nejednou přestane foukat vítr. O jejich bezpečí se nám pomáhá starat i vodní záchranná služba.

A co když už naučíte borce s kitem tolik, že mu začne být Lipno malé?

To je důvod, proč v určité fázi výcviku lidem doporučujeme účast v zahraničním kempu. Říkáme jim, teď znáte základní prvky, jste soběstační, a pokud chcete růst rychle a bezpečně, je nejlepší cesta přijet za námi do německé Rujany.

Je to sport jen pro mladé?

Teď máme v kempu na Rujaně chlapíka, kterému je 43 let, kluka, kterému je šestnáct. Ale také lidi, kterým bylo šedesát. Pokud jde o dívky, v neděli začal speciální dívčí kemp, kam mají kromě instruktorů muži přístup zakázán. Je to proto, že chlapíci se předhánějí, srovnávají, kdo byl déle na vodě, a tím mohou ženám ubírat elán. Tím, že zůstanou jen mezi sebou, postupují společně dopředu, a tím pro ně začíná být ten sport zajímavý.

Jaké služby ještě nabízíte?

Snažíme se pokrýt sporty na naší největší vodní nádrži, takže půjčujeme lodičky, šlapadla i kanoe. Máme také katamarány či plachetnice. Přitom čeští návštěvníci Lipna se dělí na dvě skupiny - ti skalní, kteří přijedou na rekreaci, stojí o zažité služby, hlavně šlapadla a lodičky. A druhá skupina přijíždí přímo za námi kvůli adrenalinovým sportům. Fakt je, že na výuku kiteboardingů či jachtingu přijíždí hlavně kluci z Holandska a Německa.

Co říkají vašim cenám?

S tím je trochu problém. Klienti vyspělých západních zemí nás pořád vnímají jako země třetího světa a očekávají, že ceny budou podstatně nižší. Ale je potřeba, aby si zvykli, že když jde servis nahoru, ceny tomu budou dopovídat. A také, že jsme rovnoprávní členové Evropské unie a žádná podřadná země.

Stojí o kvalitnější nabídku i Češi?

Je příjemným zjištěním, že česká klientela už začíná být zhýčkaná a začíná si vybírat kvalitní věci. Mám v loděnici dva nádherné mořské kajaky, před třemi lety bylo nemyslitelné, že by si je host půjčil. Dnes jsou stále na vodě. Přitom pronajímáme okolo tisícikoruny, zatímco šlapadlo se dá na hodinu pořídit za stovku.