pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Ještě před šedesáti lety o stavbě přehrady s největší vodní plochou v Česku nikdo nevěděl a to, že se budou lidé třeba v Austrálii moci podívat na aktuální západ slunce nad přehradou, bylo jen námětem fantastických románů.
V sočasné době sleduje Lipenskou přehradu několik webových kamer a obrázky a údaje z hloubi Šumavy posílají do celého světa.
Třeba v úterý 1. dubna odpoledne kamera ve Frymburku uváděla: minimální teplota minus 1, maximální 14,8 stupně Celsia. Slunce na Lipně dnes: začátek

LIPENSKÉ PROMĚNY

šera: 5.10 – východ: 5.42 – západ: 18.33 – konec šera: 19.05.

Pamětníci, kteří žili v okolí Vltavy, tvrdí, že po stavbě Lipenské přehrady se počasí v okolí změnilo. ,,V tom obrovském množství vody se drží zima, po dešti nebo po bouřce je tady několik dní pěkně chladno. Ještě když tady tekla řeka, tohle se nestávalo,“ říká bývalý poštmistr z Frymburku, který prý chodil na pivo do frymburské hospody, která je dnes deset metrů pod hladinou Lipna.
Historické události i změny počasí se v Černé v Pošumaví, vesnici nedaleko Frymburku, začaly zaznamenávat do místní kroniky už v roce 1924. ,,Od r. 1979, kdy si dělám záznamy, byl nejstudenější leden 2005 a po něm únor 1986, naopak nejteplejší byl červenec 1994 a pak srpen 1992.
Co se týče roků, pak celkově nejteplejší byly 1994, pak 1995 a 1992 a naopak nejstudenější 1981, 1982 a 2006.
Kuriozitou se stal Silvestr 1978, kdy došlo celostátně k přelomu teplot. U nás ještě v šestnáct hodin bylo +13 °C, přes noc prudké ochlazení a ráno –20 °C, rozdíl byl 33 °C.
Ve stejném roce značně klesla hladina Lipna – o více než 3,5 metru, cestou z Černé do Hůrky byla vidět původní cesta a most, spousty pařezů po vykácených stromech a za Horní Planou se objevilo tzv. srdce Vltavy,“ říká František Záhora s tím, že při nízkém stavu vody Vltava vytvoří svými zátočinami tvar připomínající obrovské srdce.
,,V oblasti Lipna, konkrétně ve Vyšším Brodě, se začalo měřit počasí už v roce 1818, samozřejmě s přestávkami. Stanice sloužila ke měření srážek. Od roku 1954 je zde stanice základní – měří se třeba teplota, tlak nebo vítr – a od roku 1997 automatická. Další stanice je od roku 1932 v Horní Plané, také v Černé v Pošumaví nebo přímo na přehradě,“ říká Miloslava Starostová, vedoucí oddělení meteorologie a klimatologie hydrometeorologického ústavu v Českých Budějovicích.
Webové kamery můžete najít ve Frymburku, Černé v Pošumaví nebo v Lipně nad Vltavou, najdete je také na internetu na stránkách www.kamery.unas.cz, www.webkamery.net nebo www.lipnonet.cz.

***

V tom obrovském množství vody se drží zima, po dešti nebo po bouřce je tady několik dní pěkně chladno bývalý poštmistr z Frymburku

02.04.2008 - (PEP) - Jižní Čechy - str. 13