neděle 24 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Jachtaři si užívali pořádného větru, filmaři točili a řeči se vedly kolem olympiády.

Černá v Pošumaví/ Plné čtyři předchozí dny hostilo lipenské jezero a především zdejší jachetní klub další Mezinárodní mistrovství České republiky v jachtingu.

„Závodilo se ve třídách Kadet, 420 a Fireball,“ konstatovala v sobotu ředitelka závoduEva Marušková. “Celkem se zúčastnilo 80 lodí a přálo nám i počasí, protože lepší, než jaké vládlo v předchozích dnech, si snad jachtaři ani přát vůbec nemohou,“ dodala ředitelka. Trasa byla vytyčená ve tvaru trojúhelníku na Lipně a rozhodovalo absolutní pořadí, v němž jednotlivé lodě dorazí do cíle.

Mistrovství využila i Česká televize, protože regata jí posloužila jako hlavní kulisa při natáčení dalšího dílu seriálu Hop nebo trop.

„Točíme třetí díl druhé řady seriálu, kdy se hlavní hrdinové zúčastní právě takového jachetního závodu,“ naznačil produkční Martin Lubomírský. Každý z dílů se podle produkčního věnuje nějakému zvláštnímu sportu, takže i tentokrát se budou muset herci Ivana Chýlková, Roman Zach, Marek Taclík, Ondřej Vetchý a další popasovat s plachetnicemi, rafty, běžkami i třeba s horolezectvím v Himalájích.

Diváckou kulisu závodů tvoří především technický a rodinný doprovod závodníků a někteří turisté na březích Lipna. Nějakou tribunu bychom tady hledali marně, protože i sám závod probíhá po podstané části plochy přehrady. I když, kdo ví? Třeba právě tady v budoucny vyrostou i nějaké tribuny nebo přinejmenším ještě větší zázemí, které je už tak na dost velké profesionální úrovni.

„Význam jachtingu roste, což se odrazilo i v tom, že na zahájení mistrovství přijel také hejtman Jihočeského kraje Jan Zahradník,“ konstatoval předseda klubu Alexandr Jegorov. „Dá se říct, že už se jedná o první přípravy olympiády. Na podzim chystáme závod, který se jmenuje První přípravná regata pro pořádání olympiády v roce 2016.“

Při této příležitosti už by mělo dojít k setkání a jednání s představiteli olympijského výkonného výboru. Zatím to tedy podle Jegorova není o stavění tratí, ale o možném využití potenciálu a zdejších možností. Odhadnout jestli a kdy se doopravdy bude v republice olympiáda konat, to se zatím přesně nedá. Česká republika se chce ucházet o pořádání her v roce 2016, ale s tím, že by tato možnost stoprocentně vyšla zatím podle Jegorova nikdo moc nepočítá, „Ale už předem se říká, že když ne v tomto termínu, tak o čtyři roky později už se s pořádáním počítá docela najisto a měli bychom být opravdu vážným a hlavně připraveným kandidátem,“ shrnul Jegorov.

„Obec je samozřejmě spokojená, protože existence takového klubu je pro nás požehnáním a doslova reklamou zdarma,“ připomněl starosta Jan Voldřich.

Zdeněk Zajíček, Českokrumlovsko 9.7.2007