pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

MF DNES, 8. února 2005, příloha Jižní Čechy

Desítky kilometrů upravených běžeckých tras mají k dispozici lidé v okolí Lipenské pře­hrady. „Lipnoservis upravuje stopy od Lipna po Frymburk, celkem tři­cet šest kilometrů stop. Za symbolic­kou korunu jsme zapůjčili rolbu, kte­rou u nás na Kramolíně nepotřebuje­me, obcím Horní Planá a Černá v Pošumaví, které se starají o stopy od Frymburka až za Černou. Třetí rolba je v Nové Peci a ta protahuje od Zadní Zvonkové až ke Stožci, kde se napojují další trasy," vysvět­lil Luboš Krejza z Lipnoservisu.

V současné době je zde dostatek sněhu a stopy pro běžkaře jsou pro­jeté. „Upravovali jsme je v sobotu a záleží na počasí, kdy bude třeba na ně opět vyrazit," řekl starosta Černé v Pošumaví Jan Voldřich. Mimo tyto oficiální cesty ale lidé běhají na lyžích přímo po přehra­dě. „Tyto okruhy vznikají v podsta­tě náhodně, díky odvážlivcům, kte­ří vyběhnou na led," uvedl starosta Voldřich. S rolbou na led si nikdo z těch, kdo se o stopy starají, nedo­volí vyjet.

Přesto ale Lipnoservis o možnos­ti vyjet s technikou na přehradu uva­žuje. „Nebylo by to na lyžařské sto­py, ale pro bruslaře. V současné době sháníme stroj, kteří umí odklí­zet sníh a zároveň za sebou upravu­je led pro bruslení," řekl Krejza. Na jeho nákup i provoz by chtěl Lipno­servis ve spolupráci s obcemi získat peníze pomocí grantu a poté upravo­vat dálkové trasy.
Bez běžkařských stop zůstává tra­sa cyklostezky kolem přehrady, ač­koliv by mohla být využívána i při velmi nízké výšce sněhu. „Cyklos­tezce se vyhýbáme, protože je urče­ná speciálně pro pěší. Musíme mys­let i na seniory, kteří jsou v zimě ne­vrlí, že všechny pěší stezky v lese jsou věnované běžkařům a bez lyží na ně nemohou," vysvětlil Krejza. Proto je trasa cyklostezky v zimě upravovaná pro pěší. Ti si navíc stejně jako běžkaři rádi vyrazí přes zamrzlé Lipno. „V současné době je zde velký mráz, ráno bylo dvacet stupňů pod nulou, a led je tak dostatečně silný. Nelze se divit, že po něm lidé chodí nebo běhají na lyžích," uvedl starosta Čer­né v Pošumaví Voldřich.