pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

14. září 2004 Českokrumlovsko - Marek Prášil

Stříbrná olympijská jachtařka Lenka Šmídová v sobotu vystoupila z jachty na břeh jachetního klubu v Černé. Po sedmi hodinách na vodě. Neodmítla však několik místních obyvatel a sedla si s nimi na kus řeči. Pět minut se nakonec protáhlo na půl hodiny. Českokrumlovské listy byly při tom.

V televizi jste vypadala daleko větší.
Vypadala jsem veliká? (smích) Já mám spíš problém, že jsem lehčí, na lodi je to handicap. Chodila jsem do posilovny na Novém Zélandu a vyplňovala jsem formulář, kde byla otázka, proč do posilovny chodíte. Možnosti byly shodit kila, nabrat svaly, zlepšit fyzičku nebo jiné. Napsala jsem jiné a přidala, že potřebuji nabrat pět kilo na váze. Zavolal si mě manažer posilovny a říkal, že takovou návštěvnici ještě neměli, že všichni chtějí hubnout.

Na lodi trávíte při závodě několik hodin. Z lodi rozhodčích jsme dostali rum. Mohou se něčím podobným zahřát i závodníci?
Tak - oni pijí i závodníci. Závod je dlouhý. (smích)

Jaká je vaše domácí voda?
Jsem z Neratovic a nejblíž je Labe, na kterém už se ted nezávodí. Naštěstí neplatí, že by nejlepší jachtaři byli od nejlepší vody. V Neratovicích je dobrá parta a rodinné klany, což bude asi základ úspěchu místního klubu. U nás to fungovalo tak, že jsme jako děti jezdily na týden na vodu třeba do Poděbrad. Teď už jezdí děti do Chorvatska. Tak to má být.

Šlo by uspořádat olympijské závody na Lipně?
Já to každému tvrdím, že je možné uspořádat olympiádu na Lipně. Jeden okruh by se udělal u Černé, druhý v Kovářově, vešel by se možná i třetí. V Aténách byly celkem čtyři okruhy.

Před poslední rozjíždkou, při které byl problém s větrem, si všichni u televize říkali, že už by nemuseli odstartovat. Vy jste v tu chvíli byla na stříbrné pozici, jak jste ty hodiny prožívala?
Byla jsem na trní. Většina jachtařů věděla, v jaké jsem situaci. Že když se nepojede, mám stříbro, a když se pojede, nemusím mít nic. Jezdili za mnou a uklidňovali mě: neboj, to neodstartujou. Drželi nás tam čtyři hodiny. Pomohlo mi, že tam byl i Martin Trčka na Laseru a vozil pořád nové vtipy. Trenér byl nervóznější než já. Prosila jsem ho o jídlo, a když mi podával jablko, úplně se mu třásly ruce.

Sešli jste se s ostatními českými sportovci?
Já jsem nebydlela v olympijské vesnici. Ale jachtaři Martin Trčka s Michaelem Maierem se s ostatními potkávali denně. V českém olympijském domě se slavili medaile. Já tam byla jen jednou. To se zrovna slavili tři. Novináři to pojmenovali stříbrná neděle. Jana Železného jsem potkala jen na ukončení. By1 celý přešlý. Ani jsem se ho na nic neptala. Chudák, musel tolikrát denně odpovídat.

Jak jste se vraceli domů?
Většina letěla, ale já jsem jela autem. Musela jsem odvézt lodě.

Medaile je pěkně těžká. Je opravdu stříbrná?
Stříbrná je celá ze stříbra. Zato zlatá je také stříbrná, ale pozlacená.