pátek 23 červen 2017
 • Víte že...

  V roce 1938, na základě „mnichovské dohody“ byla obec přičleněna k Německu?

 • Víte že...

  V naší obci je nejvýše položené čapí hnízdo v České republice?

 • Víte že...

  Obec založil Hirzo z Klinkerbergu roku 1268?

 • Víte že...

  Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, byl na místě dřevěné kaple z roku 1787 postaven v roce 1799?

 • Víte že...

  Grafitové doly byly otevřeny Schwarzenbergy roku 1812?

13. září 2004 Českokrumlovsko - Marek Prášil

Vzácnou návštěvu uvítali v jachetním klubu v Černé v Pošumaví při závodě mezinárodního mistrovství České republiky kajutových lodí. Pětičlenné posádky jachet tvořili i čeští olympionici z Athén v čele se stříbrnou medailistkou třídy Evropa Lenkou Šmídovou. Kromě ní se představili i Michael Maier a Milan Trčka.

Účastníci závodu nabídli divákům stejnou podívanou jako na olympijských hrách. Čekání na lepší vítr před startem, protesty či zajímavé zvraty.

Zatímco se jachty Lenky Šmídové a Michaela Maiera přetahovaly o vítr, předstihla je jiná lod. Sotva projely první jachty cílem, objevily se první prostesty. Protest soupeřky znamenal pro Lenku Šmídovou na olympijských hrách diskvalifikaci v jedné z rozjížděk. I tak nakonec získala stříbro. Na Lipně si zkusila větší loď s početnější posádkou.

Po osmi hodinách strávených na jachtě přichází Lenka ke skupince obdivovatelů. Bez nejmenšího zaváhání svolí k pětiminutovému posezení, které se nakonec mění na půlhodinu, při níž zvládne Lenka jedno pivo. Medaili u sebe nemá, ale žadonění přítomných vyslyší a dojde pro ni do auta. Stříbrná placka je překvapivě těžká, konstatují přítomní. Rozhovor s Lenkou Šmídovou čtěte zítra.