pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Deník Právo – Pavel Orholz – čtvrtek 15. dubna 2004

Za dva měsíce stoupla voda v nádrži téměř o dva metry a na okolních svazích je ještě spousta sněhu Loňská letní sezóna, kdy na lipenské vodní nádrži dramaticky klesala voda, by se v letošním roce už neměla opakovat. Hladina vodní nádrže stoupá, už nyní dosahuje až k plážím a obce i podnikatelé se připravují na první turisty.

Právu to potvrdil i vedoucí hrázný Lipna Daniel Barcal. „Vody je rozhodné víc než v loňském roce. V současné době vypouštíme až deset kubíků vody, takže na suchu nebudou s největší pravděpodobností ani vodáci," uvedl Barcal.

Za dva měsíce stoupla voda v nádrži téměř o dva metry a na okolních svazích je ještě spousta sněhu, který bude tát. Starosta Frymburku Oto Řezáč (nezávislý) zdůraznil, že situaci ohledně úrovně vodní hladiny bedlivě sleduje a je naprosto klidný. „Loňskou sezónu jsme dotahovali z posledních sil. Trpěla kvalita vody a stěžovali si i někteří rekreanti. Letos to vypadá velmi dobře, už jsme s předstihem upravili všechny pláže. Pomáhá nám samozřejmě i Povodí Vltavy a podle prognóz bude v létě vody daleko víc," konstatoval Řezáč.

Také v Černé v Pošumaví vzhlížejí k následující letní sezóně optimisticky. „Zatím je vše v pořádku a srážek bylo určitě dost. Musíme doufat, že se nebude opakovat loňské suché léto, že celou věc bedlivě sledujeme a konzultujeme," podotkl starosta Černé v Pošumaví Jan Voldřich (nezávislý). Zdůraznil, že úspěch podnikatelů v oblasti Lipna je na vodě a její kvalitě závislý. „Počasí asi poroučet nemůžeme, takže se teprve uvidí. Nyní nám voda v nádrži zatím není moc platná, hlavně aby jí bylo dost v létě," doufá Voldřich.

Tomáš Vlasák z Českého hydrometeorologického ústavu v českých Budějovicích však upozorňuje, že do začátku letní sezóny je ještě dlouhá doba. „V závislosti na počasí se může hladina Lipna ještě zvednout, nebo naopak poklesnout," upřesňuje Vlasák s tím, že se zatím nechce pouštět do dlouhodobých předpovědí.