pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

MF DNES (Čeněk Třeček)  10.1..2004

Černá v Pošumaví - Nové kvalitnější silnice první třídy se dočká obec Černá v Pošumaví na břehu Lipenské přehrady. Ne všichni v obci mají ale ze stavby, která má začít v příštím roce, radost protože zatímco nedaleké osadě Mokrá se cesta vyhne, v Černé povede po stávající silnici středem obce.

„Hrozný, bydlím hned u cesty, tak si představte, jak to tu bude vypadat," říká Zdeňka Pivcová, která bydli v kopci na počátku Černé v Pošumaví.
I starosta a zastupitelé vědí, že tato trasa má své odpůrce. Přesto ji 1. října 2003 na zasedání zastupitelstva potvrdili. „Tuto trasu schválili již předchozí zastupitelé v rámci územního plánu. Tehdy vybírali přibližně z pěti variant a příprava trvala více jak šest let. Nyní je vše už natolik zpracované, že není možné stavbu zastavit, jinak bychom přišli o investice, které, předpokládám, obec zkrášlí. Zkrátí a zlepší trasy do obce. Opačný výsledek by mohl být takový, že nebudeme mít investice a silnice tu stejně povede," vysvětlil důvody starosta Černé v Pošumaví Jan Voldřich.

Velké obavy mají někteří lidé zejména ze zimního provozu, který dělá problém hlavně řidičům velkých nákladních automobilů. „Hlavně ten kruhový objezd, co bude dole pod kopcem, ten bude stát za to. Tady v Černé se v zimě nesolí a kamiony, co tu jezdí, to dole neubrzdí. Již nyní tu zůstávají stát v kopci a nemohou vyjet," řekla jednatřicetiletá Šárka Strnadová. „V zimě, když je sníh, občas nevyjede ani autobus," doplnila Zdeňka Pivcová. Sůl se na posyp silnic nesmí v Černé v Pošumaví používat kvůli blízké Lipenské přehradě.

Nově chystaný úsek má začít před osadou Mokrá, kde končí kvalitní silnice postavená již před několika lety. Vyhne se osadě, přes kterou se nyní jezdí, a rovně bude pokračovat až k Černé. Pudle projektu bude kratší a rychlejší než stávající cesta. Proto má i své zastánce. „Mně nová cesta nevadí," uvedl šestapadesátiletý Vladimír Štěpka.

Jako většina obcí u Lipna je i Černá závislá na turistech a zejména na letní sezóně. „Příjmy, které máme z rekreace, jsou pro hospodaření obce podstatné. Jde nejen o poplatky a místní daně, ale i nájmy z pozemků pro služby, například pro parkoviště, kempy nebo nájmy z pozemků u vody," řekl starosta Voldřich.

Navíc je v Černé vysoká nezaměstnanost, ale alespoň přes léto lidé díky turistům mají práci. Řada lidí si zde v létě přivydělává poskytováním ubytování turistům.

Přes zimu tu není nic," řekl Zdeněk Zlámal, který pracuje jako správce jednoho z rekreačních zařízení na Lipně. „V létě mám práce hodně, v zimě jí zas tolik není," vysvětlil ZIámal.

V Černé, kde žijí osm set třicet dva obyvatelé, byla na konci listopadu více než sedmnáctiprocentní nezaměstnanost. „Nyní jsem na mateřské dovolené a nemám žádné vyhlídky, až mi skončí. Většina lidí zde jezdí do Českého Krumlova, ale to si člověk musí vydělat alespoň deset tisíc, aby se to s tím cestováním vyplatilo," uvedla Šárka Strnadová.

Štěstím pro lidi dojíždějící za prací je dobré spojení, které navíc v létě posilují dopravci kvůli turistům. „Autobus je výborný, tady je spojení výborné," uvedl Štěpka a jeho názor potvrdili i další lidé, kteří zde žijí.

Vedle obecního úřadu dělníci upravovali jeden z bytových domů města. „Snažíme se lidem nabídnout kvalitní bydlení," řekl starosta Voldňch. Obec také chce lidem nabídnout možnost stavět vlastní rodinné domy a ráda by jim prodala některé své pozemky. „Problémem ale je, že nemáme pozemky ve větších celcích. Snažíme se proto domluvit s ostatními vlastníky o jejich výměně a ucelená území potom nabídneme stavebníkům, " naznačil jeden z plánů obce starosta“.