neděle 24 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Českoskumlovsko 11.11.2003

Černá v Pošumaví - Za neuváženou a ukvapenou považuje současný starosta obce koupi části areálu bývalé sodovkárny, kterou loni schválilo tehdejší zastupitelstvo.

Z původního plánu na využití areálu nezbylo nic. V těsném poměru pět ku čtyřem odsouhlasili měsíc před koncem volebního období zastupitelé obce koupi pozemku o rozloze 1,24 hektaru se dvěma budovami, skladem, dílnou a dvěma rybníky v areálu bývalé sodovkárny. Záměrem obce bylo vybudo vat zde centrální výtopnu na biomasu, na kterou však chyběl jakýkoli projekt. Podle současného vedení obce je původní plán neuskutečnitelný.

"Nebyla zpracovaná žádná studie ani finanční rozbory ve smyslu rentability. Šlo o neuvážený a ukvapený záměr, který stál hodně peněz a jehož řešení zdědilo nové zastupitelstvo. Obec to sice nepoloží, ale zastupitelé měli tehdy lépe zvažovat investici, která jde do milionů, " řekl k narychlo uzavřenému obchodu současný starosta obce Jan Voldřich. "Spalovna biologického odpadu je věci desítek milionů korun, a i když obec centrální výtopnu potřebuje, je to projekt dlouhodobý, který se musí dobře připravit, " dodal.

"Myšlenka na vybudování centrální kotelny je stará deset let. Projekt jsme ale neměli, protože nebylo jasné umístění výtopny. Hledali jsme nejprve místo a také zdroj biomasy, " řekl před několika dny tehdejší starosta obce Jan Novák. "Teprve roku 2000 převzala obec do svého vlastnictví lesy, které by byly zdrojem biomasy, " doplnil Novák.

Proto obec koupila část areálu bývalé sodovkárny, který již šest let chátral. "Z dlouhodobého hlediska by to bylo výhodné. Ale myslím, že je normální, když nové zastupitelstvo věci hodnotí jinak, řekl Jan Novák.

Místo kotelny na centrální vytápění tedy obec areál využije alespoň pro vybudování zázemí pro hasiče a veřejně prospěšné služby.

"Celý rok jsme objekty vyklízeli, abychom je vůbec zprovoznili. Nyní je připravujeme na zimu, dělá se nová střecha, základní temperování a elektřina, " uvedl starosta Jan Voldřich.

"Se dvěma rybníky, které zabírají téměř polovinu pozemku, si ale zatím nevíme rady. Jeden je nefunkční se špatnou hrází, druhý je zcela zanesený. Jejich likvidace by přišla nejméně na další milion korun, " uzavřel současný starosta.

(fa) IVANA FARYOVÁ