pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Českokrumlovsko

Řinčení mečů, kouzelnické a kejkliřské kousky a pach spálené kůže - to byly slavnosti v Černé v Pošumaví. Největší potlesk si u diváků vysloužil fakír Petr Braun a účastníci velkého rytiřského turnaje.

Černá v Pošumaví - Naposledy se letos konaly slavnosti v jediný den. Příští rok budou místní slavit celé prázdniny. Letošní program nalákal mnoho návštěvníků. "Řekl bych, že je zde více diváků než loni, " konstatoval starosta Jan Voldřich.

"Je to tady moc pěkné. Zatím jsem viděl fakíra a konec vystoupení kouzelníka a oba se mi líbili, " svěřil se jedenáctiletý Michal Wagner z Prahy, který na Lipně tráví prázdniny. Drtivá většina zábavného programu se odehrávala na místním fotbalovém hřišti. Kromě hlavní scény se mohly hlavně děti věnovat zábavným hrám. Velmi populární byla střelba z kuše. Vedle hřiště si své stánky rozbalilo i několik prodejců s nejrůznějším dobovým zbožím. Dřevěné meče však na odbyt moc nešly.

Hlavní scénu nejprsve opanovalo Divadlo Studna Hosín Víti Marčíka s pohádkami Bajaja a Šípková Růženka. Poté se ke slovu dostal kouzelník Tomášek, kterého následoval fakír Petr Braun. Fakír předvedl diváků kousky, při nichž normálním smrtelníkům tuhne krev v žilách. Polykal a chrlil oheň, mazlil se s dvoumetrovým hroznýšem a nakonec si pohodlně ustlal na stovkách hřebíků. Velký rytířský turnaj zpestřoval vtipnými průpovídkami písař. Ostré slunce muže v brnění nijak nešetřilo. "Vedro je velké, ale ještě se to dá vydržet, " říká jeden z rytířu s brněním na ramenu. "Daleko hůř jsou na tom kluci, kteří jsou v brnění celí, ti si užijí peklo. A nejhorší je, jak se to železo na slunci rozpálí, " dodal s úsměvem. Největší smích a aplaus u diváků sklidil sok rytíře z Vítkova. "Já jsem z Vítkova. Za chvíli ho budou znát celé Čechy, " holedbal se rytíř. "Jó Čechy! Vždyť to tady stejně všechno patří Němcům, " reagoval jeho protivník a publikum vybuchlo smíchy. Program pokračoval až do pozdních nočních hodin.

Od příštího roku čeká slavnosti radikální změna. "Akce nebude pouze víkendová, ale po celé léto. Začneme už v červnu hrami pro děti, pokračovat budeme v srpnu, kdy hostíme Hry bez hranic, kterých se zúčastní naše partnerské obce a vše zakončíme zářijovou poutí, " upřesnil starosta.

Marek Prášil