pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

EXPEDICE DENÍKU: KDYSI SE TAM ŘÍKALO „NA HIRZOVĚ“

 

Kaple u Dolní Vltavice se zvláštním jménem Stini

Tiché a nenápadné místo poblíž Vltavice připomíná místo zázračného uzdravení.

Bývaly doby, kdy mělo náměstí Dolní Vltavice rozlohu jednoho hektaru, v roce 1350 se stala městysem, měla svůj opevněný kostel a pořádala své výroční trhy. To už je ale dávno a ze samotné obce stojí dnes na břehu Lipna jen několik málo domů. Zbytek zůstal dole, v údolí.

Historické prameny se o kostele svatého Linharta zmiňují poprvé v roce 1355. V roce 1958 při stavbě přehrady jej specialisté odstřelili, protože při nízké hladině Lipna by jeho věž vyčnívala z vody.

Zachránit se z interiérů kostela podařilo pouze varhany, které jsou od té doby v kostele ve Vlachově Březí, a několik soch, z nichž například socha světice je dnes k nalezení ve sbírkách Alšovy jihočeské galerie v Hluboké nad Vltavou. Část portálu kostela je v depozitu Regionálního muzea v Českém Krumlově.

Jediné, co z duchovních staveb majících vztah k Dolní Vltavici dosud zůstalo, je misijní kříž a také barokní kaple nad obcí. Tu nechal v roce 1648 postavit tehdejší starosta Dolní Vltavice pan Stini zprvu jako dřevěnou na místě, kde se pochovávaly oběti morové nákazy.

Barokní přestavbu pak financovala paní Teidingerová prý jako poděkování za své zázračné vyléčení z těžké nemoci.

Na každé straně kaple nechal její zakladatel vysadit jednu lípu. Ty tady stojí dodnes a větší z nich má obvod šest metrů. Obě patří k památným stromům Českokrumlovska a jsou památkami chráněnými státem.

Českokrumlovský deník, 3. ledna 2011 – Zdeněk Zajíček