neděle 24 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Pro bruslaře vznikla na jezeře zbrusu nová dráha do Černé

Nekvalitní led dává nadšencům, kteří připravují bruslařskou dráhu, zabrat

Lipensko

            V kouzelný účinek slibované oblevy doufají všichni, kdo se snaží připravit návštěvníkům Lipenska kvalitní bruslařský zážitek na zamrzlém lipenském jezeře. A to zejména v Horní Plané, kde byl ještě do úterka led tak nekvalitní, že navzdory všem snahám se na něm nedalo bruslit.

„Snad se díky působení oblevy podaří dráhu upravit a zkvalitnit,“ podotkl tehdy ředitel Kulturního a informačního centra v Horní Plané Luděk Štěpánek.

Místní parta nadšenců, jejíž výdaje při tvorbě bruslařské dráhy financuje město, vytvořila asi 5,5 kilometru dlouhou trasu do Jenišova, ale led na jezeře byl stále hodně nesourodý a o různé kvalitě i tloušťce, takže třeba za Jenišovem na ledě stála voda. Přitom pokud by zavládly pro tvorbu ledu příznivé podmínky, mohly by se uskutečnit plány i vize tamních vytvořit pro bruslaře dráhu až patnáctikilometrovou, kterou jsou lidé z hotelu Racek ochotni natáhnout až do Černé v Pošumaví.

Ovšem díky silným mrazům posledních dní se plány začaly naplňovat. Včera přišla zpráva, že se nejenom znovu dá bruslit na jezeře v Horní Plané, ale dokonce je tato ledová dráha protažena až do Černé v Pošumaví.

„Voda na ledě za Jenišovem totiž zamrzla, takže je upravena pětikilometrová dráha z z pláže v Horní Plané až do Hůrky k penzionu U Lípy,“ sdělil včera Luděk Štěpánek. „Kromě toho jsou k dispozici i dvě upravená hřiště. Jedno u pláže a druhé u penzionu U Lípy.“

Zbrusu nová ledová dráha včera vznikla z Horní Plané do Černé v Pošumaví. „Vytvořil ji obecní úřad v Černé ve spolupráci s lidmi z hotelu Racek a s Hornoplánskými. Dráhu dokonce polévali vodou, aby ji vyhladili, takže je teď možná kvalitnější než v Lipně nad Vltavou,“ potvrdila včera starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková. „Dráha vede k hotelu Racek, kde je pro bruslaře prostorné parkoviště,“ doplnila.

Plány mají i Frymburští, kde je kromě Horní Plané a Lipna nad Vltavou další místo, kde se dá po jezeře bruslit. „Máme tady prozatím asi tříkilometrový ovál i hřiště pro děti,“ řekl místní hasič Antonín Labaj. „Po dohodě se starostou jsme před pár dny proměřovali tloušťku ledu. Kolem Frymburka měl 18 centimetrů, u Frýdavy dvacet a v zúžení mezi Lipnem a Frymburkem jenom 16 centimetrů. Čili tloušťka je různá a ještě není vhodné použít techniku na úpravu trasy mezi Frymburkem a Lipnem nad Vltavou. Uvidíme podle počasí, ale snad se to podaří do konce týdne propojit.“

Bruslaři by si v každém případě měli, než vstoupí na zamrzlou hladinu jezera, přečíst na tabulích desatero, jak se na ledě chovat. Letos také nově drží víkendové služby u Lipna vodní záchranáři.

Českokrumlovský deník, 6.ledna 2011, Zuzana Kyselová