pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Vltavický přívoz už zachránil i lidské životy

Loď jménem Šumava brázdí hladinu nad zatopeným kostelem Dolní Vltavice.

ZDENĚK ZAJÍČEK

Dolní Vltavice – Kdesi dole pod hladinou Lipna tady asi už na věky spí zbytky celého městečka, původní Dolní Vltavice, z níž dodnes zbylo jen několik domků. K nim patří základna českokrumlovské Vodní záchranné služby nebo zázemí převozníků.

„Ještě, že tady přívoz máme,“ konstatuje ke svému sousedovi s úsměvem velitel záchranářů Milan Bukáček. „Už několikrát se stalo, že nám převozník naprosto nezištně pomohl a dojel do prostřed Lipna zachránit rybáře, kteří tam zůstali v obrovských vlnách,“ dodal Bukáček. Převozník, přesněji strojník a kapitán v jedné osobě Karel Vlášek, si tak může připsat kromě svého povolání i několik zachráněných životů.

Nový provozovatel si i podle názoru některých podnikatelů z nedaleké Černé v Pošumaví za posledních pět let vzal přívoz a jeho okolí do parády a služby značně vylepšil. Také samotná loď dostala postupně nový kabát a ačkoliv oslaví čtyřicet let věku, není to na prámu jménem Šumava vůbec znát. „Nejdříve člověku musí najezdit nějakou praxi a potom složit zkoušky,“ naznačuje Karel Vlášek služební cestu k postu kapitána. Praxi má za sebou ještě z dob obsluhování frymburského přívozu, z něj pak před pěti lety přestoupil na Šumavu.

Kromě stálého jízdního řádu jezdí přívoz i v mimořádných případech po telefonické objednávce prakticky kdykoliv. Vyjma vyloženě bouřlivého počasí.

Loď váží necelých padesát tun a jak se takový drobeček dostane z břehu na vodu? Na speciálním podvozku. Ten si všechny tři lipenské přívozy půjčují. Na konci léta jej těžký náklaďák spustí do vody, přívoz nad něj najede a tahač jej vytáhne na břeh. Pak se loď nadzdvihne hevery, podloží dřevem a podvozek je možné vytáhnout ven. A na jaře, jako například na tento Zelený čtvrtek, se vše opakovalo, ale v opačném gardu.

Na druhý břeh je to patnáct set metrů, nejdelší převoznická trasa na Lipně. Zkrátí například i cestu do Pasova.

 

Zajímavosti:

Osadu Dolní Vltavici založil roku 1263 Hirzo z Klingenbergu na obchodní stezce z hornorakouského Schläglu do Boletic.

Roku 1355 si v obci postavili kostel svatého Linharta. Ten padl v minulém století za oběť Lipenské přehradě, která jej, stejně jako podstatnou část Dolní Vltavice, zatopila. Při nízkém stavu vody ale bývala věž nad hladinou vidět a tak museli specialisté zatopený kostel ještě odstřelit.

Pět kilometrů od druhého břehu Lipna už leží Rakousko.

 

 23.4.2011, Českokrumlovský deník