čtvrtek 19 říjen 2017

Václav Král (ODS): Elektrická dráha na Šumavě vytvoří nová pracovní místa

alt

Minulý pátek se uskutečnilo jednání představitelů kraje se Svazem lipenských obcí ohledně územního koridoru pro projekt Šumavských elektrických drah (ŠED). Projekt vlakotramvaje (tramtrain) jezdící až osmdesátikilometrovou rychlostí má nejen spojit Lipno s lanovkou Klápa-Hraničník, ale je zároveň klíčový pro rozvoj turistického ruchu a zaměstnanosti na Lipensku. „Jde nám o to spojit ekologickou dopravou všechna atraktivní místa Lipenska,“ řekl na jednání krajský radní Václav Král (ODS). Trasa ŠED by měla mj. propojit lipenské areály Kramolín a přehradní Marínu s wellness komplexem ve Frymburku a sjezdovkou Hochficht z druhé strany kopce Hraničník. Současnou stavební uzávěru pro koridor, kterým povede trať, v šířce asi 200 metrů si lipenské obce mohou po zanesení do svých územních plánů zúžit až jen na 7 metrů.

„Drtivá většina obcí tento projekt podporuje, protože cítí, že je to příležitost vytvořit nová pracovní místa,“ říká radní Král. „Jedinou výjimku tvoří Černá v Pošumaví, kde investoři a vlastníci pozemků ze zahraničí jsou proti stavbě elektrické dráhy,“ komentuje situaci Václav Král.

„Do Bruselu odešla protestní petice podepsaná nikoliv místními, ale občany Estonska, Rakouska, Německa, Maďarska a Francie a také podnikateli z Prahy,“ doplňuje radní. Projekt má být plně financován z peněz českého státu a podle V. Krále má stát tři miliardy korun. „ŠED je příklad, jak se v jižních Čechách střetává domácí zájem se zahraničním. Budeme za projekt bojovat a pokusíme se kritiky přesvědčit,“ uzavírá Král. Veřejné slyšení v Černé bude pokračovat tuto sobotu. (P.I.)

Českokrumlovský deník: Čtvrtek, 19. Duben 2012, Strana 3