čtvrtek 14 prosinec 2017

Do dnešního dílu jsme aktuálně vybrali téma, jak vzpomínáte na naše prezidenty od T. G. Masaryka až po Václava Klause.

Novotný se choval opravdu lidově

Černá v Pošumaví                alt

„Osobně jsme potkal pouze Antonína Novotného, tehdy ještě ve vesnici Mnich, kde měl proslov u pomníku partyzánů,“ zavzpomínal František Záhora na první polovinu šedesátých let a dodal: „Tenkrát zrovna začalo pršet a Antonín Novotný uprostřed projevu řekl: Já to skončím, je zbytečné, abych povídal, když takhle leje. Zítra si to přečtete v novinách.“

Později pak Františka Záhoru zavál osud do Černé v Pošumaví a prvního června 1977 byl oficiálně ustanoven kronikářem této obce, což mu vydrželo dodnes. Má tedy neocenitelné zkušenosti a především informace o tom, kdy jaký prezident a kde region navštívil. Přímo Lipensko či přehradu podle dostupných zápisů navštívili z prezidentů osobně pouze Václav Klaus, ten naposledy letos při otevření Stezky v korunách stromů v Lipně nad Vltavou, a v šedesátých letech už zmiňovaný Antonín Novotný. „Traduje se, že přijel do Frymburka na oběd a pokračoval na Pasečnou,“ řekl František Záhora a pokračuje: „Přijel ve čtvrtek, což byl tehdy takzvaný bezmasý den. Ale personál mu chtěl přilepšit, tak mu dali jídlo s masem. Ale on jim to vytknul, že chtěl také něco bezmasého, třeba jen knedlíky s vejci. A že když se má dodržet bezmasý den, tak že to platí i pro něj, pro prezidenta.“(zaza)

Českokrumlovský deník, 7.1.2013