čtvrtek 14 prosinec 2017

Jak si udržet lidi v obci?

Lidí v Českém Krumlově ubývá. Jak už Deník informoval (Čk Deník 24. ledna 2013) úbytek obyvatel města se dá prakticky v nepřetržitém poklesu vystopovat už od přelomu let 1996 a 1997. Pojďme zkusit vysledovat další část příčin.

Obce se snaží vyjít vstříc svým občanům různě, od výše daní z nemovitosti, přes poplatek za odpad, který do skutečných nákladů takřka pravidelně doplácejí i ve stoprocentní výši.

Jak včera doplnila starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková, zdejší obec doplácí obyvatelům například za vodu. „S cenou 53 korun s daní na kubík vodného i stočného jsme prý asi nejlevnějšími v regionu,“ sdělila Irena Pekárková. Důvod? Jednoznačný: „Částí peněz jsme dotovali opravy a údržbu vodovodu a spotřebovanou vodu dotujeme částkou kolem sto dvaceti tisíc korun ročně. Život tady není jednoduchý, zvláště, když vidíte ty platy, jaké tu lidé berou. Pokud bydlíte v Českém Krumlově, není problém si dojít něco zařídit na druhý konec města. Kdežto tady v Černé, pokud jedete něco vyřizovat do města, je to výlet na celý den. Od nákupů až po úřady. Bereme to tedy jako určitou výhodu pro naše občany,“ shrnula starostka.

Pro srovnání, v Českém Krumlově účtují vodné a stočné na kubík dohromady za 62,63 korun bez daně z přidané hodnoty, která je letos na patnácti procentech.

Českokrumlovský deník 30.1.2013-  ZDENĚK ZAJÍČEK

Ke hřišti snad pomůže dotace

Obec Černá v Pošumaví by ráda dosáhla na dotaci z Ministerstva pro místní rozvoj určenou pro vybudování nového dětského hřiště v obci. To by mělo nahradit hřiště původní. „Podali jsme na ministerstvo žádost. Dotace by měla pokrýt osmdesát procent nákladů, které jsou plánované kolem čtyř set tisíc korun,“ naznačila včera starostka Irena Pekárková. Nové hřiště pro děti by v případě úspěchu žádosti o peníze mělo vzniknout vedle hřiště pro dospělé. (zaza)

Českokrumlovský deník: Středa, 30. Leden 2013