úterý 23 duben 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Černá soud kvůli dráze prohrála

Koridor povede tak, jak ho kraj naplánoval

Černá v Pošumaví

Rozsudek budeme respektovat, ale s přítomností železnice uvnitř obce se nesmíříme. Zhruba v tomto smyslu zní vzkaz z Černé v Pošumaví. Jak už Deník několikrát informoval, nezanedbatelná část lidí v obci nesouhlasí s takzvanými Zásadami územního rozvoje Jihočeského kraje, které nalinkovaly trasu budoucí Šumavské elektrické dráhy podél pláže a přes soukromé pozemky v místech, která jsou v několika případech zastavěná chatami či penziony.

Obec spolu se skupinou dalších lidí a firem loni navrhla zrušení části Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje. Krajský soud v Českých Budějovicích návrh zamítl. Důvod k zásahu nyní nenašel ani Nejvyšší správní soud a zamítl kasační stížnost, která nesouhlasí s projektem železničního koridoru podél Lipenské přehrady.

Vítězem je tedy v tuto chvíli Jihočeský kraj, za který se k věci vyjádřil hejtman Jiří Zimola: „Od samého začátku jsme se snažili protestujícím obcím vysvětlit, že koridor o šířce 200 metrů, vymezený v Zásadách územního rozvoje, lze v územním plánu obce zpřesnit až na šíři několika metrů. Po zpřesnění koridoru v územním plánu obce bude možno zbytek území využít k účelu, který si obec určí,“ vysvětluje hejtman Jihočeského kraje Jiří Zimola. Obec Černá v Pošumaví a některé firmy podle něj ale toto legitimní řešení odmítly a obrátily se na soudy ve snaze zrušit část Zásad územního rozvoje Jihočeského kraje.

„Věřím, že Černá v Pošumaví nyní přestane plýtvat penězi i úsilím na soudy a začne pracovat na svém územním plánu. Pro kraj se nic nemění a ve vztahu k obci stále platí nabídka pomoci při přípravě plánů,“ uzavřel komentář k rozhodnutí soudu hejtman s tím, že se snad s vedením obce budou nyní zástupci kraje setkávat u konstruktivních debat u jednacího stolu, a ne prostřednictvím advokátů u soudů.

Tento vzkaz je ale třeba zpřesnit. Jak doplnila včera starostka obce Irena Pekárková, obec už na novém územním plánu pracuje od podzimu minulého roku. Důležitým faktem také je, že Černou soud nestál ani korunu:

„Obec zastupovala v soudním sporu občany, kterým se trasa dráhy nelíbí, mají strach o své nemovitosti, mají strach o to, že nebudou mít tolik klientů a nepřijede sem tolik turistů, když jim za zády bude každou půlhodinu projíždět vlak. Soudní výdaje zaplatili oni,“ konstatovala starostka.

Podle reakcí občanů k výsledku soudu se také rozhodně nedá říci, že by se s železnicí v obci smířili. „Lidem se nelíbí, že se v případě koridoru rozhodovalo takzvaně o nás, bez nás,“ míní Irena Pekárková. Ve funkci starostky je něco málo přes dva roky, ale i když v zastupitelstvu působila dříve, nikde nedohledala usnesení zastupitelstva obce o tom, že by kdy v historii s krajem naplánovaným koridorem dráhy souhlasilo. „Je po nás požadováno usnesení ke kdečemu, tak je mi divné, že by nebylo nutné k souhlasu s koridorem. Možná jsme se měli bránit dřív, nevím. Každopádně teď jsme zastupovali své voliče a udělali jsme maximum toho, co jsme udělat mohli,“ shrnula starostka Irena Pekárková.

Českokrumlovský deník: ZDENĚK ZAJÍČEK   Pondělí, 4. Únor 2013