neděle 24 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

ROZHOVOR:Je žalostné, jak je fyzička dětí rok od roku horší,“ říká Petr Urban, který v lese vytvořil lanovou dráhu

Byl to Budějičák, ale na Lipně měl díky prarodičům z obou stran druhý domov

Černá v Pošumaví                                                                         

alt

Petr Urban/ viz obr./ je úspěšný podnikatel z Černé v Pošumaví. Mimo jiné zde provozuje lanové centrum. Co ho do Černé v Pošumaví přitáhlo? To a mnohem více se snažila zjistit jeho kamarádka Kristina Štěrbová.

 

Nepocházíš z Černé, proč sis vybral právě tento region a přímo obec Černou v Pošumaví? Kolik let tu žiješ a od kdy tu máš trvalé bydliště?

Pocházím z Budějc, ale na Lipno jsem jezdil už od malička. Prarodiče ze strany mého otce mají chatu na Radslavi a prarodiče z matčiny strany zase na Slupečné, takže víkendy a prázdniny jsme trávili většinou na Lipensku. Dalo by se říct, že tato oblast byla mým druhým domovem. Podnikat jsem začal s paintballem. Původně jsem chtěl udělat hřiště v Lipně nad Vltavou, ale tam jsem nenašel vhodné prostředí. Objel jsem pak celé Lipensko a nakonec Černá v Pošumaví byla jediná obec, která mi vyšla maximálně vstříc, tak jsem vybudoval hřiště právě zde. Až později mi došlo, jaké jsem měl štěstí. Když jsem později plánoval lanový park, tak jsem měl s výběrem místa jasno a ani na okamžik jsem neváhal. Lesík u letního kina je jako stvořený pro lanové aktivity. To mi s lehkou závistí potvrdili i kolegové z jiných lanových center v jižních Čechách. Trvalé bydliště a místo podnikání jsem si změnil teprve před půl rokem, poté co se dořešil nákup nemovitosti, kde teď bydlím. Beru to ale pouze jako formalitu, za místního se považuji už od té doby, kdy jsem začal se stavbou lanového parku. Tehdy jsem se sem natrvalo přestěhoval s úmyslem, že už tady zůstanu.

Co byl větší hnací motor pro přistěhování? Jiné místo k bydlení, nebo prostor pro tvůj obor podnikání. Nebo snad obojí?

Bylo to spojení všeho dohromady, ale v první řadě to bylo asi podnikání. Až následně se k tomu bydlení přizpůsobilo. Jsem rád, že tu můžu bydlet a jsem v Černé nesmírně spokojený. Bydlím přímo u vody, z okna se dívám na jezero a za domem mám les, kde se prohánějí lišky, srnky a veverky. Do města bych se už zpátky rozhodně nevrátil.

Zapojuješ se jako nováček v Černé v Pošumaví do místních akcí? Spolupracuješ s některými spolky? Byl jsi osloven obcí nebo jsi ji oslovil sám?

Abych řekl pravdu, pro samou práci se moc zapojit nestíhám, ale s obcí spolupracuji každoročně při organizování dětského dne. Děti tak mají možnost vyzkoušet si zdarma nízké lanové překážky v našem Balance Parku. Myslím, že mě v tomto směru oslovila obec první. Vloni v létě jsem naopak oslovil obec já a uspořádali jsme společně akci na propagaci slackliningu přímo u vody, na obecní pláži. Dříve jsem pro obec organizoval paintballový turnaj, který mám v plánu v budoucnu zopakovat s tím, že bychom pozvali i obce z okolí. Jinak dále spolupracuji s vodní záchrannou službou v Dolní Vltavici a několika hotely a společnostmi v širokém okolí.

Outdoor, outdoorové sporty a s tím spojené budování týmů teambuilding. Co je pro tebe pojem outdoor?

Já za outdoor obecně považuji vše, co se děje venku v přírodě, tedy třeba i obyčejnou procházku. V tomto ohledu jsou podmínky na Lipně výborné, protože téměř cokoli, co chcete dělat, tak je venku v přírodě. Obzvlášť pro vodní sporty jsou tady ideální podmínky, protože právě okolo Černé má Lipno největší otevřenou vodní plochu. Co se týče teambuildingu, tak podle mě má už hlavní vlnu zájmu za sebou a obzvlášť po ekonomické krizi hodně firem přestalo tyto akce vyhledávat. Mě osobně víc než teambuildingové akce pro firmy baví organizovat adaptační kurzy pro děti a mládež.

Jsou k outdooru na Lipně či konkrétně v Černé v Pošumaví podmínky?

Okolí je pro tyto aktivity jako stvořené. Jsou tu velká vodní plocha, lesy, cyklostezky, skály… Zkrátka vše potřebné pro rozmanité aktivity, u kterých je potřeba zapojit celé tělo. Když už jsem u těch dětí, tak si neodpustím poznámku o jejich fyzické kondici. V některých případech je to opravdu žalostné a každým rokem je to čím dál horší… Je smutné pozorovat, jak úkoly, které jsem v mládí plnil levou zadní a se zavázanýma očima, dnes dělají většině dětem neskutečný problém. Pokud to půjde tímhle tempem dál, tak se obávám, že za deset let budou děti považovat návštěvu lanového parku za trest nejtěžšího kalibru a možná dokonce i za fyzické týrání.

V čem jsi jako podnikatel na Lipensku jedinečný?

Nepovažuji se přímo za jedinečného podnikatele, pouze zaměřuji své podnikání na aktivity, které v oblasti chybí. Myslím si, že nemá cenu vytvářet konkurenci a prát se o klienty, ale naopak vytvářet nové projekty, které v oblasti vůbec nejsou. Sám mám takových nápadů plnou hlavu, a tak budou mé aktivity postupně přibývat.

Černá v Pošumaví je v létě za hezkého počasí plná turistů. Jak se mohou zabavit? Pořádá obec nějaké akce ať už pro děti, hudební akce, slavnosti, pouť? Je nějaká profilová akce, kterou Černá pořádá, nebo jiná akce, na kterou se vyloženě těšíš?

Bohužel, pro nedostatek času nestíhám všechny akce sledovat, ale vím, že obec připravuje každý rok kulturní program na celé léto, do kterého bych časem také rád přispěl. Zatím je pro mě asi nejzajímavější akcí hudební festival Lipno Fest, který probíhá na přelomu prázdnin v letním kině nad lanovým parkem.

Jinak myslím, že středem kulturních akcí v obci je zrekonstruovaná hasičárna, ale zatím jsem neměl čas se tam nějaké akce zúčastnit. Svojí nejoblíbenější akci zatím nemám, ale až budu mít děti, tak určitě vyrazíme na pohádkové divadlo do letního kina.

Českokrumlovský deník: VÁCLAV VOTRUBA

 Úterý, 12. März 2013, Strana 3