pátek 23 červen 2017
 • Víte že...

  V naší obci je nejvýše položené čapí hnízdo v České republice?

 • Víte že...

  Kostel Neposkvrněného početí Panny Marie, byl na místě dřevěné kaple z roku 1787 postaven v roce 1799?

 • Víte že...

  Obec založil Hirzo z Klinkerbergu roku 1268?

 • Víte že...

  V roce 1938, na základě „mnichovské dohody“ byla obec přičleněna k Německu?

 • Víte že...

  Grafitové doly byly otevřeny Schwarzenbergy roku 1812?

Černá v Pošumaví otevře letošní letní sezónu oslavami sedmi set čtyřiceti pěti let obce

Slavnosti pořádají v Černé pravidelně jak pro místní, tak pro uvítání léta a turistů.

 

Černá v Pošumaví

 Byť není tato obec dnes nijak velkou a nijak zvlášť významnou, má bohatou historii, která v některých dobách dokládá pravý opak.

Jak potvrzuje zdejší kronikář František Záhora, několikrát tu v historii vyrostly pravé unikáty. Vždyť jen Hirzo z Klinkerberku vystavěl v místech dnešní Vltavice svůj Hirzov, který měl náměstí stejně tak velké, jako mají dnes České Budějovice.

„Stejně tak se zachoval i Jakub Krčín z Jelčan a Sedlčan, když nechal v roce 1568 postavit v obci zámeček a k němu pivovar, čímž vytvořil nejen dominantu obce, ale pro knížecí rožmberskou pokladnu velký zdroj příjmů, neboť všechny okolní obce byly nuceny odebírat pivo z pivovaru v Černé,“ dokládá František Záhora. Na přelomu 19. a 20. století patřily zdejší doly po několik desetiletí k nejvýznamnějším světovým producentům grafitu.

„Významně zasáhla do života obyvatel, nejen naší obce, výstavba Lipenské přehradní nádrže, která postupně znamenala rozvoj rekreace a turistiky. V oblasti Černé je jezero nejširší, což skýtá výborné podmínky pro provozování různých vodních sportů,“ doplnil kronikář s tím, že zmiňované momenty patří k těm, které jej v historii obce oslovily nejvíce. Své další poznatky předá František Záhora posluchačům v sobotu odpoledne, kdy začínají letošní oslavy 745 let obce. Jak sám dodává, je samozřejmě mnoho dalších, neméně významných událostí, ale i těch na první pohled nevýznamných. „Dopátrat se vždy k podrobnostem nějaké události, to je na kronikářské práci to nejkrásnější a nejzajímavější,“ míní František Záhora.

Podle starostky Ireny Pekárkové se slavnosti obce se konají už několik let pravidelně. „První vznikly před pěti lety, kdy jsme slavili 740 let a poté se tomu dal takový zahajovací punc. Začínáme jimi každým rokem otevření letní turistické sezóny,“ řekla Irena Pekárková.

Kromě tradičního jarmarku a kulturních vystoupení přidává obec v letošním roce otevření turistické sezóny i novinku, zbrusu nové Informační centrum. To je k dispozici přímo ve středu Černé v objektu bývalé fary. „Informační centrum je otevřené sedm dní v týdnu od osmé hodiny ranní do šesté večerní,“ dodala Irena Pekárková.

Českokrumlovský deník: ZDENĚK ZAJÍČEK , 28. Červen 2013