neděle 17 prosinec 2017

Zavzpomínat si přišli místní i přespolní

Černá v Pošumaví

Místní mateřská škola slaví 30. výročí otevření své budovy. Nechyběla ani retro výzdoba.

Na programu výstavy při příležitosti 30. výročí otevření školky se podílely i samotné děti

Současná budova mateřské školy v Černé v Pošumaví je nápadná už z dálky. Bývaly ale časy, kdy tomu tak nebylo. Na proměny této budovy za posledních 30 let se můžete přijít podívat na výstavu nacházející se u vstupu do prostor mateřské školky. Výstava je tu zřízena hlavně při příležitosti oslav 30. výročí založení této budovy. „Chtěli jsme lidem ukázat proměnu naší školy za uplynulé roky. Někteří návštěvníci se dokonce divili, že je tu posilovna,“ sdělila vedoucí učitelka MŠ Hana Kliková z Horní Plané. Od otevření před třiceti lety totiž budova značně změnila svou podobu. Například tam, kde bývala prádelna pro MŠ, jsou nyní ordinace doktorů, nebo z poloviny bývalé velké třídy pro děti je nyní posilovna pro veřejnost. Hlavní akce oslav výročí se konala minulý týden v podobě Dne otevřených dveří, při nichž nechyběla ani ukázka retro hraček a vůbec vše bylo zařízené do stylu retro. „Bohužel to trvalo jen jeden den, protože třídu, která byla dobově vyzdobená, jsme potřebovali pro chod školky,“ řekla Hana Kliková. Dodala, že tato událost splnila očekávání, protože nepřišli jenom místní, ale i spousta přespolních a dokonce i několik bývalých zaměstnanců této školy, aby si zavzpomínali. Momentálně školku navštěvuje celkem 47 dětí, které jsou podle věku rozdělené do dvou tříd U Brumdy a U Čmeldy. Ze zájmových kroužků je v nabídce například kurz keramiky, který učí lektorka z Českých Budějovic. Dále se školka snaží prosazovat zdravý životní styl, v rámci něhož děti cvičí jógu, mají zdravou stravu ve školní jídelně, jezdí do Frymburku do bazénu a do solné jeskyně, a školka také dbá na ekologii, takže každý rok na Den země všichni uklízejí okolí školky. Hana Kliková si pochvaluje spolupráci s rodiči, která je na velmi dobré úrovni: „Rodiče se s námi zapojují do pořádání akcí jako je například Den dětí, táboráky, sjíždění vody na raftech, masopust či slavnost sv. Martina. To mě opravdu těší a rozhodně chceme nadále s rodiči spolupracovat.“ Starostka obce Černá v Pošumaví Irena Pekárková doplnila, že obec se místní školku snaží postupně opravovat a zútulňovat podle momentálně dostupných finančních prostředků: „I letos se v obecním rozpočtu počítá s nějakou investicí do školky. Možná to bude další část koberce, nebo rekonstrukce šatniček pro děti apodobně. Ale to se ještě uvidí v průběhu roku.“Dále Irena Pekárková sdělila, že pokud kraj vypíše granty v tomto směru, pak obec určitě zase požádá o dotace, aby se toho ve školce mohlo vylepšit co nejvíce.

Historie budovy

Začíná roku 1949, kdy byla školka otevřena v budově základní školy. Počet žáků ZŠ se však neustále zvyšoval, bylo nutné zřídit další třídy, takže se pro školku začaly hledat jiné prostory. V roce 1962 tedy byla MŠ přemístěna do budovy bývalé fary, kde zůstala až do roku 1983. V roce 1980 začala výstavba nové mateřské školy, která byla zkolaudována 9. prosince 1983. Vylepšování pokračovalo a v roce 1984 byl celý areál oplocen a na zahradě vyrostly prolézačky, pískoviště a další. V roce 1992 byla část školky přestavěna na zdravotní středisko. V roce 1998 bylo ve školce změněno vytápění a vzniklo tam fitness centrum. V roce 1999 došlo na rekonstrukci střechy. Zateplení mateřské školy a převedení systému vytápění na solární panely, k čemuž patřila i oprava střechy, bylo provedeno v roce 2010. Zatím poslední větší vylepšení nastalo v roce 2012, kdy se rekonstruovaly koupelny, šatny a další vybavení pro děti.

Učitelky školce přejí hlavně hodně dětí

Hana Kliková  - Horní Planá

Jsem tu celkově spokojená. Budova školky prošla rekonstrukcí a školní zahrada je nádherná, velká a udržovaná. Nemůžu tu nic vytknout. A uvítala bych, kdyby tu bylo pořád tolik dětí jako v současnosti.

Věra Radová  - Horní Planá

Už tu pracuji šestým rokem a líbí se mi tu, jsem tady spokojená. Učím ve třídě, kterou navštěvují starší děti, a do budoucna bych uvítala, kdyby tu byly pořád dvě rozdělené třídy, jako je tomu v současnosti, protože je určitě vhodnější mít v jedné třídě děti mladší a ve druhé ty starší. (mo)

Výstava ve školce

Minimálně do konce ledna je v budově školky k vidění výstava o její historii a o jejím vývoji, kterou připravil místní kronikář František Záhora.

Děti, co se vám ve vaší školce nejvíce líbí?

Nela Balounová  - Černá v Pošumaví

Nejvíc se mi líbí, že tu mám hodně kamarádů. A s paní učitelkou tu vyrábíme všechno možné, třeba ptáčky, vlaštovky, sněhuláčky.

Eva Brunerová  - Černá v Pošumaví

Nejradši si tady hraji s ostatními dětmi a s panenkami. A baví mě tu kreslení s paní učitelkou.

Vít Sadloň  - Květušín

Líbí se mi, že tu mám hodně kamarádů. A baví mě hraní pohádek a tancování. A také mě baví hrát fotbal. Chtěl bych totiž jednou být profesionální fotbalista.

Hana Veitlová  - Radslav

Ve školce se mi nejvíc líbí lego a že s paní učitelkou pracujeme, třeba něco vyrábíme. A také tu mám spoustu kamarádů, kteří se mnou půjdou příští rok do školy.

Kryštof Traxl  - Muckov

Nejvíc se mi teď ve školce líbí nové hračky. Nejradši si hraji s legem, protože z něj rád stavím třeba auta. A baví mě chodit na zahradu, protože tam můžu stavět sněhuláky. (mo)

Českokrumlovský deník: Čtvrtek, 30. Leden 2014 - MARTINA OSTRÝŽOVÁ

POZOR!    VEŠKERÉ FOTOGRAFIE VZTAHUJÍCÍ SE K TOMUTO ČLÁNKU NAJDETE V SEKCI FOTOGALERIE . ROK 2014 - DENÍK MŠ