pátek 22 únor 2019

 

publicita

×

Chyba

[OSYouTube] Alledia framework not found

Za pomoc jiným často sami platí velkou daň

V sobotu se do Dolní Vltavice sjeli záchranáři z celé republiky, Polska i Rakouska

Dolní Vltavice

 Záchranářský pes vybíhá na ledovou plochu Lipenského jezera k místu, kde z díry v ledu volá o pomoc člověk, kterého led už neunesl. Zvíře přibíhá k průrvě, nešťastník mu podává jeden konec své šály, pes jej chytá do zubů a táhne. Vydatně tak pomáhá probořenému člověku z vody. Ale náhle nečekaně povoluje led i pod zvířetem a to mizí ve vodě. Totéž se stává znovu i zachráněnému. Houf lidí na břehu vydechne překvapením. To nebylo nahrané, taková situace se dopředu připravit nedá. Zvíře i člověk bojují a po chvíli se dostávají na led. Muž se po vzoru tuleně odvalí od díry v ledu, pes se oklepe a se šálou v zubech radostně míří ke břehu. Lidé se úlevou smějí a tleskají. Přesně taková situace nastala v sobotu v Dolní Vltavici nedaleko základny Vodní záchranné služby. A byla přesně v duchu toho, co vodní záchranáři říkají už léta: Při každé pomoci riskuje svůj život i sám záchranář. Byť to byla tentokrát chlupatá fenka jménem Hissmo.

Jedna z řady ukázek vodních záchranářů tak připravila překvapení, s nímž je dobré počítat ve chvíli, kdy by se do podobné situace dostal kdokoliv z nás. A i to bylo cílem letošního mezinárodního semináře o záchraně lidských životů na ledu. Českokrumlovští vodní záchranáři tu pravidelně vítají další záchranářské skupiny, profesionální i dobrovolné hasiče, zdravotníky a také kynology, aby tu zdokonalili spolupráci při záchraně lidí.Strana 3

Byť je toto setkání na břehu Lipna pravidlem už osmým rokem, letos je kvůli vrtochům počasí zvláště aktuální. Vždyť jak už Deník informoval, za necelé dva poslední měsíce se led Lipenské přehrady probořil už pod třinácti lidmi. A to jsou čísla oficiální, zdokumentovaná. Neoficiální počet může být vyšší. Dobrou zprávou je, že všichni přežili.

Členové Vodní záchranné služby Červeného kříže slouží v tomto období od ledna do března vždy, když je zamrzlé jezero každý víkend od páteční devatenácté hodiny do nedělní páté odpolední, všichni v době svého osobního volna. Jak dodala mluvčí záchranářů Adéla Černá, semináře vznikly vlastně kvůli ledové magistrále mezi Frymburkem a Lipnem.

Ovšem kromě profesních poznatků a dejme tomu i lidských úspěchů při záchraně života má život záchranářský i další stránku, o níž se zpravidla příliš nemluví. Je vpravdě osobní. Pokud si totiž záchranáři a jejich rodina nezvolí takový životní styl všichni dohromady, rodinné a partnerské vztahy tím mohou velice trpět. „Jsou desítky případů po celé republice, kdy záchranáři službám a případné záchraně lidí doslova obětují svá manželství,“ dodala Adéla Černá s tím, že do této kategorie už také patří. „Zpravidla nevydrží partner či partnerka záchranáře. Vše totiž není jen o službách samotných, ale i o studiu nebo o účasti na jiných seminářích. Vše si žádá svůj čas. A ten pak někde chybí,“ dodala Adéla Černá.

Přesto se mezi záchranáře stále hlásí noví zájemci, kteří tento obor dokonce i studují na univerzitách. „Vždy ráno tady plaveme ve studené vodě a cvičíme. Tento kurz je pro nás na fakultě novinkou, je jen škoda, že není taková zima, jaká by měla být,“ dodal studen Univerzity Palackého v Olomouci Jan Biskup. Dlužno dodat, že odpověděl jen chvíli poté, co se jako další z řady figurantů zcela promočený jen v civilních šatech doslova vydrápal na led po další ukázce záchranné akce.

Českokrumlovský deník: ZDENĚK ZAJÍČEK

Pondělí, 24. Únor 2014