pondělí 25 září 2017

Obce uspěly ve Vesnici roku

Českokrumlovsko

Tři obce z Českokrumlovska se letos odhodlaly a přihlásily se do soutěže o titul Vesnice roku. Těmi odvážlivci, kteří si zasluhují obdiv, jsou Křemže, Černá v Pošumaví a Rožmitál na Šumavě. A výsledky soutěže jsou známy. Všechny tři obce si od komise vysloužily uznání. Do jubilejního 20. ročníku soutěže Vesnice roku se letos přihlásilo 306 obcí z celé České republiky. V rámci soutěže komise hodnotí například společenský život v obci, aktivitu občanů, péči o krajinu a veřejná prostranství či informační technologie obce. Titul Vesnice roku získala obec Úsilné na Českobudějovicku. Komise zohlednila zejména, že se obec dlouhodobě a cílevědomě stará o veřejná prostranství, infrastrukturu a občanskou vybavenost a podporuje volnočasové aktivity občanů, má také promyšlenou koncepci rozvoje nejen zastavěné části obce, ale celého jejího katastru atd. (mip)

Černá v Pošumaví: Čestné uznání za podporu cestovního ruchu

alt

„Na soutěž jsme se nijak nepřipravovali,“ tvrdí starostka Černé v Pošumaví Irena Pekárková. „Uklizeno zde máme celoročně, snažíme se udržovat pláž na břehu lipenského jezera v čistém stavu. Momentálně opravujeme sociální zařízení na pláži, budeme tam přidělávat dvě sprchy. Komisi jsem naši pláž ukazovala a moc se jim líbila. Dále jsem její členy vzala do knihovny a náš kronikář je seznámil s kronikou obce.“ Členy komise zaujal i místní hřbitov. „Je to tam jako balzám na nervy, když si potřebujete odpočinout,“ míní Irena Pekárková. „Kolem hřbitova je klid a hezká příroda.“ Českokrumlovský deník Zuzana Kyselová, 18. Červen 2014